fbpx
1 euro ve vodě

Vláda zveřejnila pravidla pro zastropování cen elektřiny a plynu pro všechny maloodběratele

Energetický zákon a zákon o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, které umožní nařízením zastropovat ceny silové elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky či podnikatele bude předložen do Parlamentu. Mimořádné jednání začne 12. září 2022 a bude se diskutovat o podobě legislativní předlohy i na výši zastropovaných cen.

Návrh novely energetického zákona a zákona o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, který chce vláda Petra Fialy projednat v Parlamentu ve stavu legislativní nouze, má dát vládě zmocnění prostřednictvím nařízení vlády určovat mimo jiné ceny elektřiny a plynu a v krajním případě ukládat povinnost výroby nebo dodávky elektřiny nebo plynu, ukládat povinnost nabídky elektřiny nebo plynu nebo limitovat obchodování s elektřinou nebo plynem. Institut mimořádné tržní situace bude sloužit v situacích několikanásobného růstu ceny v krátkém období u položky, která se zásadním způsobem podílí na nezbytných výdajích jedince, případně domácnosti.

Předseda vlády Petr Fiala k tomu dodal: „Dnes jsme rozhodli o národním řešení současných vysokých cen energií, které koncem srpna vystoupaly do neakceptovatelných výšek. Proto jsme se rozhodli učinit následující kroky: Zastropujeme cenu silové elektřiny včetně DPH na šesti korunách a cenu plynu na třech korunách včetně DPH za kilowatthodinu. Toto zastropování platí pro domácnosti, živnostníky i pro podnikatele, pro ty, kteří jsou bráni jako maloodběratelé.“ Pokles záloh se projeví v listopadu.

„Připravujeme také řešení pro průmysl. Toto řešení představíme ve středu po jednání se zástupci podnikatelských svazů a s ohledem na souběžně připravované evropské řešení,“dodal premiér Fiala. Samosprávy, školy, nemocnice, ústavy sociální péče budou energie nakupovat za stejnou cenu. Poskytovat energii bude dodavatel, který stát předem určí. Další podrobnosti je možné najít v prezentaci.

Na úhradu nákladů připravuje vláda využít vyšší dividendu státních podniků, také nově ustanovenou válečnou daň, která bude zdaňovat sektory, které kvůli nynější situaci s cenami energií a paliv vykazují neúměrné zisky, a také přebytky výnosů z prodeje emisních povolenek.

Vláda zrušila povinnost dodavatelů energií zaslat do konce září zákazníkům nové rozpisy záloh na energie. Po zastropování cen budou muset totiž dodavatelé zálohy opět přepočítat tak, aby odpovídaly novým maximálním cenám. Změna se týká předchozího nařízení vlády o příspěvku na úhradu nákladů za energie, kterým byl zaveden tzv. úsporný tarif.

Reality Liberec