fbpx
Petr Fiala Vlada ČR

Od října zvýšení příspěvků na bydlení

Ve středu 21. září 2022 Vláda premiéra Petra Fialy schválila změnu normativních nákladů. To ovlivní také zvýšení příspěvků na bydlení. Díky podpoře Kabinetu o novele zákona o liniových stavbách  se do prioritních projektů dostává také horkovod z Dukovan do Brna.

Je to již podruhé, kdy se normativní náklady, které slouží k výpočtu výše příspěvku na bydlení, zvýší. Poprvé k 1. lednu a teď s platností od 1. října 2022. Při zvýšení normativů se nenavýší pouze samotný příspěvek, ale také přibude domácností, které mají na příspěvek nárok.

Rozhodovat bude počet osob v rodině. Jedná se o 4500 Kč navýšení pro rodiny s 1 nebo 2 osobami u bytů v nájemní nebo podnájemní smlouvě. Tři a více osob v rodině dosáhnou na 2500 Kč. U bytů družstevních a služebních, obdrží rodina s 1 či 2 osobami navíc 2 500 Kč a rodina se 3 a více členy poté 2 000 Kč.

„V rámci akutní pomoci lidem jsme dnes odsouhlasili navýšení normativních nákladů, které navýší příspěvek na bydlení až o 4 500 Kč. Příspěvek tak bude více odpovídat skutečným nákladům, které lidé na bydlení vydávají, a zbavíme se umělého stropu, který mohl omezovat lidem přístup k pomoci. Navýšení míří především na ohrožené skupiny, pro ty, kteří bydlí sami nebo ve dvou, což jsou typicky senioři nebo matky samoživitelky, dotkne se ale i větších rodin,“ uvedl předseda vlády.

Ministři také odsouhlasili souhlasné stanovisko k poslanecké novele zákona o liniových stavbách. Horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna se tak dostává do prioritních staveb, díky tomu bude možné snížit spotřebu plynu.

Kromě krátkodobých opatření proti zvyšujícím se cenám děláme i koncepční kroky k zajištění energetické suverenity do budoucna. Druhé největší město v ČR je v tuto chvíli z 90 % závislé na plynu, bezemisní teplo z Dukovan bude schopné pokrýt téměř polovinu jeho roční potřeby. Pro Brno bude stavba znamenat zásadní krok k energetické soběstačnosti, ale tento krok má význam pro celou Českou republiku,“ upřesnil Petr Fiala.