fbpx
Panelový dům s modrou oblohou

V jakých domech se u nás nejvíce bydlí

Nově zveřejněná data ze Sčítání 2021 přináší údaje o počtu nadzemních podlaží domu, nebo poloze bytu v domě. K dispozici jsou i údaje, jako je druh domu, vlastník domu, období výstavby nebo rekonstrukce, materiál nosných zdí, připojení na kanalizaci a vybavení výtahem.

Výsledky Sčítání 2021 ukazují, že v České republice nejčastěji stály obydlené domy s jedním, nebo dvěma nadzemními podlažími. Každý druhý obydlený dům byl dvoupodlažní. Tři nebo více nadzemních podlaží měl jen každý osmý obydlený dům. Výjimkou je podle očekávání Praha, kde takových domů bylo až 43,5%. Ve Středočeském kraji je naopak nejvyšší počet rodinných domů a společně se Zlínským krajem a Vysočinou mají nejnižší podíl domů se třemi a více podlažími.
Data za celé Česko ukázala, že v bytových domech se nacházelo 54,3 % všech obydlených bytů. Bytových domů bylo zhruba desetkrát méně než rodinných domů. Byty v rodinných domech v počtu necelých 2 milionů představují 44,1 % obydlených bytů. V ostatních typech budov se nacházelo jen 1,6 % obydlených bytů.

Širší data do úrovně krajů jsou uveřejněna na webových stránkách www.scitani.cz. Výsledky za jednotlivé územní jednotky až do úrovně obcí a městských částí jsou dostupné ve Veřejné databázi ČSÚ: https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=statistiky#katalog=33655 Úplná data ke stažení v otevřeném formátu CSV jsou uvedena na stránce Výsledky sčítání 2021 – otevřená data: https://www.czso.cz/csu/czso/vysledky-scitani-2021-otevrena-data