fbpx

Letošní Summit stavebního rozvoje řešil dostupnost bydlení i související témata

Sdružení pro architekturu a rozvoj společně s Central Group a KPMG pořádaly ve středu 20.9. další Summit stavebního rozvoje. Do pražského Obecního domu byl pozván například místopředseda představenstva Hypoteční banky Miroslav Zetek, ekonom Zdeněk Tůma, nebo předseda české komory architektů Jan Kasl. Ze záznamu promluvil také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který měl v době konání Summitu jiné povinnosti.

Na úvod summitu byly prezentovány výsledky průzkumu veřejného mínění na témata spojená se stavebním rozvojem. Na dotaz, jaké jsou podle Vás prioritní stavby, jejichž výstavbu by měl stát s ohledem na ekonomickou situaci podpořit, více než 37% respondentů odpovědělo, že by to měla být dopravní a technická infrastruktura. Druhá nejčastější odpověď (23%) zněla byty. Na otázku, zda preferují bydlení ve vlastním s hypotékou, nebo bydlení v nájmu, 82% dotázaných zvolilo první variantu. Zároveň ale vyplynulo, že za současných podmínek je ochotno upřednostnit hypotéku pouhých 6 % dotazovaných. Průzkum probíhal v září a zúčastnilo se ho 1050 respondentů.

Dušan Kunovský, šéf Central Group představil Pololetní analýzu a prognózu vývoje stavebnictví a bytového trhu. Dále na Summitu zazněla například témata: Jak podpořit stavební rozvoj a dostupnost bydlení? Jak se budou dále vyvíjet ceny ve stavebnictví a ceny bytů? Metropolitní plán – odkdy bude platit a nastartuje skutečný rozvoj Prahy?

Letošní Summit stavebního rozvoje, který letos opět moderovala Michala Hergetová, můžete shlédnout zde: