fbpx

Český trh průmyslových nemovitostí roste významným tempem

V prvním pololetí roku 2023 se český trh průmyslových nemovitostí rozrostl o 269 100 m2, a tím dosáhl na bezmála 11,3 milionu m2. V meziročním srovnání činí nárůst více než 11%. Tuzemský trh s průmyslovými nemovitostmi roste nejrychleji za posledních pět let navzdory vyšším úrokovým sazbám, složitějšímu financování, zpomalení ekonomiky a výkyvům průmyslové výroby. S tímto růstem souvisí i mírné zvyšování neobsazenosti a stabilizace cen nájemného. Plyne to z průzkumu společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Trh průmyslových nemovitostí zažívá růst dlouhodobě. Jen za poslední dva roky přibyly téměř 2 miliony m2. Zájem investorů o tento typ nemovitostí významně podpořilo zvyšování nájemného, které v nejžádanějších lokalitách vzrostlo o 72 % ve srovnání s obdobím před pěti lety a o 50 % od roku 2021, což tento trh učinilo velmi atraktivním.

„Na vlně zvýšeného zájmů o české průmyslové nemovitosti se veze i zvýšená stavební aktivita. Ve výstavbě je aktuálně téměř 1,5 milionu metrů čtverečních nových moderních průmyslových prostor, které by měly být na trh uvedeny v příštích 6-18 měsících,“ vysvětlil Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers, a dodal: „Nejaktivnějším regionem z hlediska výstavby bývalo tradičně hlavní město a okolí, nyní zde však aktivita slábne, a to zejména kvůli nedostatku pozemků a složitějšímu a zdlouhavějšímu procesu povolování. Ve všech ostatních regionech dochází naopak k rozmachu výstavby, a to i přesto, že poptávka po prostorách není letos tak vysoká jako v předchozích letech. V Karlovarském kraji tak probíhá plných 26 % veškeré výstavby, v Plzeňském kraji pak 13 %. V Jihomoravském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji po 12 %.“