fbpx

Stavební produkce klesá, ubylo i nových povolení

Letošní stavební výroba zatím meziročně klesla, táhlo ji dolů zejména inženýrské stavitelství. Propad je i v počtu nově vydaných stavebních povolení, i přesto se orientační hodnota stavebních povolení drží na dobré úrovni. Uvádí to Český statistický úřad.

„Stavební produkce v lednu až červenci 2023 meziročně klesla o 2,2 %. Přispělo k tomu především inženýrské stavitelství, u kterého došlo k meziročnímu poklesu o 6,1 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně spíše stagnovala,“ sdělila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Začátkem letošního roku klesala stavební produkce i přes vysokou srovnávací základnu pomaleji, poté meziroční pokles zrychlil. Červen přinesl relativně dobrý výsledek, v červenci však následoval další pokles, který zaznamenaly oba segmenty.

Stavební úřady v lednu až červenci 2023 vydaly 45,5 tisíce stavebních povolení, což představovalo meziroční pokles o 10,7 %. „Orientační hodnota povolených staveb i přes pokles vydaných povolení v lednu až červenci vzrostla o 7,8 % a dosáhla hodnoty 327 miliard korun. Tahounem růstu byly zejména změny dokončených nebytových budov a nová výstavba dopravních staveb,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Zahajování výstavby bytů od ledna do července pokleslo skoro o pětinu, ale dokončování se dařilo. Dokončeno bylo 20 825 bytů, což je meziroční nárůst o 3,2 %. Růst byl zaznamenán zejména díky dokončování bytových domů a bytů v nebytových budovách. Pokud jde o dokončené byty v rodinných domech, bylo jich o 2,8 % méně než loni.