fbpx

Nájmy dál zdražují, nejvíce rostly v Brně a Pardubicích

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení pohybovala na 293 korunách. Oproti předchozímu čtvrtletí tak stoupla o 4,6 %. Data zveřejnil Deloitte Rent Indexu, který každý čtvrtrok srovnává průměrné ceny nájemního bydlení napříč Českou republikou.

Pražské nájemníky stál během letošního léta metr čtvereční v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím kvartálem nárůst o 4,3 %. Pokud se podíváme na průřez daty za jednotlivé městské části, zjistíme, že nejrychleji rostla cena pronájmů na Praze 1, konkrétně o 8,2 % na průměrných 475 korun za metr čtvereční. Praha 6 zaznamenala nárůst o 7,7 % a průměrná cena za metr čtvereční zde dosáhla 365 korun. Na Praze 8 cena pronájmu vzrostla o 7,3 % na 397 korun na metr čtvereční a na Praze 7 o 7,2 % na 402 korun za metr. Naopak nulový nárůst zaznamenala Praha 3, ale s průměrnou cenou 410 korun za metr čtvereční. Nízko se držela také Praha 9, kde růst dosáhl 1,6 % na 371 korun za metr.

“V létě pokračoval trend, který vidíme už takřka rok. Trvající vysoké úrokové sazby komplikují lidem pořízení vlastního bydlení, proto mají o nájemní bydlení tak vysoký zájem. A všude tam, kde poptávka převyšuje nabídku, obvykle roste i cena. Průměrná činže tak v Česku poskočila o více jak čtyři procenta, což je ve srovnání s předchozími obdobími poměrně vysoký růst,” sdělil Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v poradenské společnosti Deloitte.

Pomineme-li Prahu, nájemníci nejvíce zaplatili v Brně (v průměru 350 korun za metr čtvereční), Pardubicích (266 korun za metr čtvereční). Nejméně naopak v Karlovarském kraji (184 korun za metr čtvereční), Moravskoslezském kraji (185 korun za metr) a Ústeckém kraji (189 korun za metr). Nejrychlejší růst cen pronájmů vykazuje Brno (10,8 %), Pardubice (7,3 %), Liberecký kraj (6,5 %) a České Budějovice (6,1 %).

Nejvíce zaplatíte za pronájem v novostavbách a projektech developerů, průměrně 349 korun za metr čtvereční, potom také v cihlových objektech, kde se průměr pohybuje na 296 korunách za metr čtvereční. Nejlépe vychází panelové domy s průměrem 249 korun za metr.

“Další vývoj na trhu nemovitostí a v oblasti nájemního bydlení bude záviset především na vývoji ekonomiky i postupu České národní banky,” doplnil Petr Hána z Deloitte.