fbpx

Krátkodobou nájemní smlouvu uzavřete jen dvakrát, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo návrh, podle kterého bude možné mezi stejnými smluvními stranami uzavřít nájemní smlouvu na dobu určitou kratší než tři roky nejvýše dvakrát za sebou. Každá navazující smlouva na dobu určitou pak bude muset být uzavřena na dobu alespoň tří let, případně bude možné uzavřít smlouvu na dobu neurčitou.

Opatření zamezí běžnému jevu, kdy například pronajímatel každé dva roky uzavírá s nájemcem novou smlouvu a v některých případech také pravidelně navyšuje nájem. V Čechách jsou ale naprosto běžné i kratší nájmy, kdy je smlouva uzavřena na méně než jeden rok. Podle odhadů má v současné době uzavřenou nájemní smlouvu na dobu kratší než dva roky až milion lidí. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se domnívá, že zamýšlené změny zvýší jistotu pro nájemce i pronajímatele.

Řetězení krátkodobých nájmů, pokud pro něj nejsou zvláštní důvody, je zakázáno například v Nizozemsku, Dánsku nebo Německu. Vláda se může inspirovat právě těmito zeměmi. Zároveň chystá návrh, který má umožnit urychlené vyklizení nemovitosti. Ministerstvo pro místní rozvoj usiluje o to, aby klíčové změny prošly Sněmovnou do konce roku 2025.