Stavební firmy dosud těží z rozdělaných zakázek, avšak brzy na ně dolehne propad bytové i kancelářské výstavby a počtu veřejných zakázek. Firmy se navíc obávají nedostatku pracovníků, což jim může zkomplikovat realizaci významných projektů.
Již od konce minulého roku můžeme pozorovat propad objemů u bytové výstavby. Dochází k odkladu realizace mnoha připravovaných bytových projektů. Dlouhodobě je utlumená také výstavba administrativních objektů. Na druhou stranu stavaři kvitují, že skončilo období drahého a nedostupného stavebního materiálu.
Zásadní komplikací je dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných dělnických i technických pracovníků. Ve stavebnictví je významný podíl ukrajinských občanů, zda s nimi můžeme počítat i v budoucnu, je závislé na dalším vývoji probíhajícího válečného konfliktu. Pokud by začala poválečná obnova jejich země, je otázkou, jestli bychom zde s nimi mohli počítat.
Česká vláda má zájem situaci řešit a začala se zabývat uvolňováním kvót pro vydávání zaměstnaneckých karet a pracovních víz pracovníkům ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny nebo třeba z Filipín. Další snahou vlády je zrychlit stavební řízení nebo investovat do dopravní infrastruktury. Nedávno také spustila dotační program Oprav dům pro babičce. Tuzemským firmám může zajistit zakázky na rekonstrukce rodinných domů. Ve fázi přípravy jsou velké investiční akce jako je vysokorychlostní železnice nebo dostavba jaderné elektrárny Dukovany. Kromě toho, Praha a další města připravují velké projekty bytových domů.
Stavební rozvoj v zemi dosud zpomaluje zastaralá legislativa. Napomoci má nový stavební zákon, jehož cílem je digitalizovat povolovací proces a urychlit ho. Jeho účinnost by měla postupně nabíhat v příštím roce.
