fbpx
Monitorování a graf hypotéky prosinec 2022

Průměrná úroková sazba nových hypoték se přiblížila k 6 %

Česká bankovní asociace zveřejnila data za prosinec 2022. Podle nich objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování dosáhl v prosinci 6,62 mld. Kč. Průměrná úroková sazba měla hodnotu 5,98%. Jde o jedno z nejvyšších čísel za posledních dvacet let. Za celý rok banky poskytly hypotéky za 197 miliard Kč, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard Kč. Jde o meziroční propad o přibližně 60%.

„Hypoteční trh zažívá citelné ochlazení, o to více však zaznamenáváme zájem klientů o menší úvěry na rekonstrukci, které mohou stavební spořitelny poskytovat i na delší období, než je možné u tradičního spotřebitelského úvěru. To umožní více rozložit velikost měsíční splátky a zvýšit tak dostupnost financí potřebných na energetické úspory vlastnického bydlení,“ uvedl Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny a předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů velmi mírně vzrostla z listopadových 5,96 % na 5,98 % v prosinci, víceméně tak stagnovala. Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním zejména na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich více faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí.

„Sazby hypoték podle všeho kulminují. Klienti však nejsou ochotni platit takto vysoké splátky. To je patrné i z velkého rozptylu mezi nabídkovými sazbami a sazbami skutečně poskytnutých hypoték v posledních měsících, kdy se projevuje individuální cenová politika bank. S ohledem na výhled základní sazby ČNB lze citelnější pokles hypotečních sazeb očekávat spíše až v druhém pololetí letošního roku“, sdělila Michaela Bubeníková, ředitelka odboru hypotečního financování Banky Creditas.