fbpx
Kallulačka s papíry na stole

Ministr Ivan Bartoš: Novela zákona bude přínosem pro odběratele a nezatíží bytová družstva

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila důležitý zákon, který zajistí, aby občané, kteří odebírají centrálně připravované teplo a teplou vodu, měli lépe pod kontrolou spotřebu a tím pádem i související náklady. Odběratelé získají lepší přehled o aktuální spotřebě díky přesným informacím poskytovaným alespoň v měsíčních intervalech. Novela zákona čeká na schválení senátu. Prakticky se jedná o přenos již existující směrnice Evropské unie do českého právního řádu.


„V době, kdy na nás kvůli Putinovu válečném konfliktu doléhá energetická krize, je pro občany tento zákon obzvlášť důležitý. Všichni, kteří odebírají centrálně připravované teplo a teplou vodu, budou ze zákona informováni přesně, spolehlivě a jasně o aktuální spotřebě, pokud mají dálkově odečitatelná měřidla nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění,“ uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.


„Zároveň ale usilujeme o to, aby povinnost měsíčně informovat o spotřebě tepla a teplé vody, a náklady s tím spojené, nezatížila malá bytová družstva a SVJ. Chceme proto změnit definici dálkově odečitatelného měřidla. Jednoduše tam, kde nemají moderní digitální systém, který umožňuje získávat informace na vzdálenost nad 250 metrů, nemůžeme nikoho nutit, aby si drahá měřidla musel v době současné krize pořizovat,“ doplnil Bartoš, který chce docílit, aby náklady spojené s novou povinností častěji informovat o spotřebě tepla a teplé vody nezatížily malá bytová družstva.

Reality Nová Paka