fbpx
Graf trhu s bydlením

HB Index: Klesá trh s bydlením, ceny pozemků stabilně rostou

Nejnovější vydání cenového HB Indexu ukázalo pokračující pokles trhu s nemovitostmi ve čtvrtém kvartálu 2022. Byty i rodinné domy zaznamenaly další snížení poptávky. V případě bytů došlo i k mírnému poklesu cen. V segmentu rodinných domů se zájem přesouvá k menším energeticky méně náročným objektům. Pouze v kategorii pozemků jsme sledovali stabilní poptávku a souvislé tempo růstu cen.

„Poslední kvartál 2022 symbolicky završil vývoj zejména druhé poloviny roku,“ komentoval údaje Martin Vašek, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. „Vysoké ceny úvěrů a jejich nižší dostupnost ve spojení s celkovou ekonomickou situací vedly k dalšímu ochlazení trhu.“ Podle údajů HB Indexu ceny bytů v mezikvartálním srovnání klesly v průměru o 0,7 %, což znamená první mezikvartální pokles od začátku roku 2013. Tempo růstu cen zpomalilo i u rodinných domů. Ve srovnání mezi čtvrtletími se snížilo z 2,6 % na 1,8 %. Pouze kategorie pozemků si zachovala prakticky stejnou dynamiku a ceny zde rostly o 4,5 %, což znamená mírný pokles o 0,3 % ve srovnání se třetím čtvrtletím.

Klesající ceny bytů
V segmentu bytů pokračovalo snížení poptávky podobně jako v třetím čtvrtletí. Za celý rok 2022 poklesl zájem o 30 % oproti předchozímu roku. „Nejvíce se snížila poptávka po bytech v kategorii 3+1 a 3+kk,“ uvedl Martin Vašek. „Vysoké úrokové sazby a snížení dostupnosti bytů vedly naopak ke zvýšení zájmu o nájemní bydlení. Důsledkem nižší poptávky je i nárůst počtu dostupných bytů na trhu o 100 % oproti roku 2021“. V důsledku poklesu trhu jsme po téměř deseti letech zaznamenali snížení cen bytů v průměru o 0,7% oproti třetímu čtvrletí. Snížení poptávky se dotklo i nových projektů, kde ceny spíše stagnují. Z důvodu nejistoty budoucího vývoje cen nemovitostí a stavebních prací developeři v některých případech pozastavují uvádění nových bytů na trh.

U rodinných domů dále zpomaluje tempo růstu cen
I v této oblasti se poptávka výrazně snížila. „V segmentu rodinných domů nedošlo k žádným zásadním změnám. Poptávka klesá a s ní se zpomaluje tempo růstu cen. Zájem se přesunul k menším úspornějším nemovitostem, naopak velmi těžko se prodávají větší domy bez rekonstrukce,“ upřesnil Martin Vašek. Za zmínku stojí zvýšení zájmu o mobilní domy, kontejnerové domy nebo modulární dřevostavby.

V kategorii pozemků registrujeme kontinuální tempo růstu cen
Pouze kategorie pozemků si zatím zachovává stejnou růstovou dynamiku. Za celý rok 2022 zaznamenaly pozemky nárůst o 22,2 %. Zvyšuje se zájem o lokality s horší dostupností a ve větších vzdálenostech od velkých měst. Poptávka je i po pozemcích s omezením pro běžnou stavbu rodinného domu, na kterých může stát mobilheim nebo objekt pro přechodné bydlení.