fbpx
Místnost se židlemi

Byty v rodinných domech mají méně místností, ale jsou energeticky úspornější

Průměrné investiční náklady na byty ve zděných rodinných domech se od roku 2011 zvýšily o 0,8 milion korun. Zatímco užitková plocha těchto bytů zůstala prakticky stejná, počet místností se naopak snížil na 4+1. Koncentrace výstavby je nejsilnější v okolí spádových aglomerací Prahy a Brna.

Za prvních 7 měsíců roku 2022 začala výstavba 25 439 bytů. Počet meziročně vzrostl o 3,7 %. K růstu přispěly výsledky z 1. čtvrtletí, které byly ovlivněné nižší základnou v souvislosti s epidemickou situací v loňském roce. Nejvíce bytů se zahájilo ve Středočeském kraji (převážně rodinné domy) a v Praze (bytové domy). Dokončilo se 20 158 bytů a jejich počet se meziročně zvýšil (+1,3 %). Vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová řekla: „Zatímco v prvním čtvrtletí se zdálo, že dokončování rodinných domů se podařilo po nepřesvědčivých výsledcích z loňského roku nastartovat a bytové domy stagnovaly, situace ve druhém čtvrtletí byla opačná. Počet dokončených bytů rostl díky kategorii bytových domů, ale dokončování rodinných domů vázlo také z důvodu růstu cen materiálů a nedostatku stavebních kapacit.“

Bytová výstavba rodinných domů se koncentruje v rámci ČR do specifických oblastí. Většinou se staví kolem větších měst s kvalitní infrastrukturou a dostatkem pracovních nabídek. V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, a v těsném závěsu je Praha a Černošice, se postavilo nejvíce bytů v rodinných domech (RD).  „Většinu výstavby rodinných domů tvoří domy zděné, v roce 2021 se jich postavilo skoro 16 tisíc. V porovnání s rokem 2011 se nejčastější bytová dispozice zmenšila o jednu místnost na 4+1, zatímco obytná a užitková plocha se prakticky nezměnila. To znamená, že se staví byty sice s menší dispozicí, ale zato s většími místnostmi,“ poznamenal Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Doba výstavby bytů se zděnou konstrukcí je ze všech typů nejpomalejší, přesto se za posledních 11 let zrychlila o 4,4 měsíce. Investiční náklady se zvýšily skoro o milion korun na 4,1 mil. Kč (oproti tomu byt v bytovém domě vyjde zhruba o 1 a čtvrt milionu levněji). V roce 2021 byla ve většině bytů v rodinných domech energetická náročnost ve třídě B (velmi úsporná), což je zlepšení z třídy C, která převládala v roce 2011.

Počet bytů v dřevostavbách se v roce 2021 oproti roku 2011 téměř zdvojnásobil. V loňském roce bylo dokončeno celkem 2 732 bytů v dřevěných rodinných domech. Je to 14,4 % z celkového počtu. Ve srovnáním s rokem 2011 se doba výstavby prodloužila o 2 měsíce, ale i tak se zkrátila o 13,3 měsíců než u zděných bytů v rodinných domech. Největší zastoupení dřevostaveb bylo v roce 2021 v Libereckém kraji (23,9 %) a poté pak v krajích Královéhradeckém, Zlínském a Olomouckém. Nejmenší podíl dřevostaveb byl v Jihočeském kraji (4,4 %) a v Praze.

Realitní makléř Češov