Největší český rezidenční stavitel Central Group zahajuje 14. ročník studentské architektonické soutěže. Zadáním je letos „Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmonie“ s podtitulem „Jakou podobu by mohla mít nová architektonická dominanta Prahy?“. Od studentů se očekává škála inspirativních nápadů, jak budovu Vltavské filharmonie zapojit do složitých poměrů místa. Soutěží se celkem o 175 tisíc korun a stáž u renomovaného českého architekta Josefa Pleskota.

Studenti by měli přinést inspirativní ideový urbanisticko-architektonický koncept podoby nové národní koncertní budovy, kterou je Vltavská filharmonie v pražských Holešovicích.
„Budova Vltavské filharmonie by měla být velmi vlídná a přátelská. Musí být mimořádnou kulturní stavbou, která zastřeší různá společenská setkávání a aktivity po dobu 24 hodin denně,“ říká architekt Josef Pleskot, který jako člen Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze a člen Sdružení pro architekturu a rozvoj vznik filharmonie podporuje řadu let a vítězovi soutěže nabídne stáž ve svém ateliéru.
Budova by měla proměnit celý prostor Vltavské vymezený od jihu řekou Vltavou, od východu Negrelliho viaduktem, od západu budovou bývalých Dopravních podniků hl. m. Prahy a od severu stanicí metra Vltavská. „V takto ohraničeném prostoru by se mělo uskutečnit spojení horních a dolních Holešovic, mělo by dojít k propojení s řekou a k prolnutí s celým pražským panoramatem a s jeho historickými dominantami,“ doplnil architekt Pleskot s tím, že by tak měl vzniknout svébytný veřejný prostor, který se stane součástí pražského centra.
Propojením s Vltavou se naváže na tradici umisťování významných veřejných staveb podél řeky. Filharmonie by měla mít hlavní koncertní sál, několik dalších menších, víceúčelových sálů, hlavní vstupní foyer, zázemí souborů a prostory pro doplňkové kulturně vzdělávací funkce. Celková hrubá podlažní plocha by neměla přesáhnout 50.000 m2.

Řešené území u stanice metra Vltavská, kde by měla stát Vltavská filharmonie
Zdroj: IPR Praha
Vltavská jako nová architektonická dominanta města
Posláním soutěže je přispět k otevírající se debatě o podobě této mimořádně důležité stavby s důrazem na propojení s vltavským nábřežím. V Praze velké kulturní veřejné budovy, které mají obrovský potenciál, chybí. Je potřeba, aby zde vznikl nový symbol české hudební tradice a nová architektonická dominanta města.
„Pro každého architekta včetně těch budoucích patří k největším výzvám zamýšlet se nad významnými kulturními stavbami, k nimž budova filharmonie bezpochyby patří. Studenti se samozřejmě nemohou vypořádat s komplexní problematikou tak složitého zadání, ale očekáváme od nich čerstvé myšlenky, které mohou oživit debatu o výrazu tak jedinečného úkolu,“ říká hlavní architekt Central Group Libor Monhart.
Vítězové si rozdělí 175 tisíc korun
Návrhy bude hodnotit odborná porota pod vedením historika architektury Zdeňka Lukeše. Hlavními kritérii soutěže jsou originalita návrhu, komplexní architektonické řešení, výtvarná a grafická úroveň návrhu a srozumitelnost. Vítěz získá finanční odměnu 100 tisíc korun a také stáž v prestižním architektonickém ateliéru AP ATELIER Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh bude oceněn částkou 50 tisíc korun a třetí místo 25 tisíci korunami.
Loni studenti pracovali na části skutečně připravovaného projektu v Praze. Za úkol měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu na náměstí rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6, kde Central Group plánuje vybudovat unikátní projekt s více než 2 tisíci byty a řadou obchodů, služeb, restaurací i kaváren. Vítěze čekala stáž u architekta Pavla Hniličky.
„Největším přínosem pro nás bylo nahlédnutí do běžného dne ateliéru a zjištění, jak ateliér funguje a jak je práce mezi kolegy rozdělena. Dalším velkým přínosem bylo nabrání nových zkušeností se softwarem,“ říkají vítězové minulého ročníku, studenti ČVUT Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš, kteří během měsíční stáže v architektonické kanceláři Pavel Hnilička Architects+Planners pracovali na dvou urbanisticko-architektonických návrzích.
Soutěže se mohou účastnit studenti řádného denního studia (bakalářského nebo magisterského stupně) vysoké školy oboru architektura a příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Své práce mohou přihlašovat v souladu se soutěžními podmínkami až do 31. ledna příštího roku. Vítězové pak budou vyhlášeni v únoru 2022. Podrobnosti a soutěžní podmínky jsou zveřejněny na stránkách www.central-group.cz/architektonickasoutez.