Kupovat nový byt v Brně vás doposud nikdy nestálo tolik peněz. Průměrná nabídková cena nového bytu v moravské metropoli ve druhém čtvrtletí roku 2024 dosáhla 129 400 korun za metr čtvereční. Data společnosti Trikaya ukazují i prudký nárůst poptávky – na jaře se prodalo třikrát více bytů než ve stejném období loňského roku.
Lidé přestali vyčkávat a začali více kupovat byty, což vedlo k růstu jejich cen. „Nízká inflace stlačila hypoteční sazby a uvolnění úvěrových podmínek ze strany České národní banky umožnilo, že od konce loňského roku dosáhlo na financování bydlení více lidí,“ říká výkonný ředitel společnosti Trikaya Dalibor Lamka. „Oba faktory jsou hnacím motorem cenového růstu bytů, i když zatím jen pozvolného.“
Dnes stojí koupě bytu v novostavbě v Brně přibližně 130 tisíc korun za metr čtvereční. Pro padesátimetrový byt si tak prodejce účtuje kolem 6,5 milionu korun. Každým měsícem nabídková cena bytů podle analýzy stoupá; v červnu se průměrná cena volných bytů zvýšila z květnových 129 tisíc korun na 131 700 korun za metr čtvereční. Prodejní ceny také kopírují růst těch nabídkových a ve druhém čtvrtletí dosáhly 127 500 korun za metr čtvereční. U nadstandardních projektů mohou prodejní ceny dosáhnout až 200 tisíc korun za metr čtvereční.
Prodejci mají radost i z prudce rostoucí poptávky. Od dubna do června se v Brně prodalo 372 nových bytů, zatímco před rokem touto dobou to bylo jen 105 bytů. Odborníci tvrdí, že se vrací poptávkový trend z doby před vypuknutím války na Ukrajině počátkem roku 2022. Brněnský trh tehdy zaznamenal nejen vyšší poptávku, ale i prudký nárůst cen; zatímco začátkem roku 2020 se nové byty prodávaly za 85 tisíc korun za metr čtvereční, ve druhé polovině roku 2021 se průměrná cena vyšplhala na 125 tisíc korun a od té doby stále roste.
„Tři sta sedmdesát dva prodaných bytů za jediné čtvrtletí není výrazný nadprůměr pouze v kontextu posledních dvou let. Od roku 2013, od kterého analýzy trhu pravidelně vydáváme, se v Brně více novostaveb prodalo jen ve dvou případech – ve druhém čtvrtletí 2016 a poté o pět let později ve druhém čtvrtletí 2021,“ vysvětluje Lamka. Podle něj se Češi nyní rozhodují pro koupi vlastního bytu nejen kvůli zpomalení inflace a snižování úrokových sazeb, ale i kvůli stále vysokým cenám nájmů.
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus, Vít Hradil, se domnívá, že bytový trh se konečně odrazil ode dna. Roli hraje i přetrvávající nízká nezaměstnanost a tlak na růst mezd, což posiluje finanční zázemí spotřebitelů. „Nejpravděpodobnějším dalším scénářem je oživování poptávky po nemovitostech, která bude narážet na setrvale omezenou nabídku. Ceny bytů tak již další pokles zřejmě nečeká, naopak lze počítat s jejich zrychlujícím růstem,“ předpovídá Hradil.