fbpx

Zimní období znamenají škody na nemovitosti – máte pojištěno?

S příchodem zimního období se přibližuje doba, ve které je nutné počítat s větší zátěží na nemovitosti. Ať už jde o podzimní větry, deštivé počasí nebo mráz v kombinaci se sněhem, to všechno se může podepsat na vašem rodinném domě nebo jiné nemovitosti.

Jeden starověké biblické přísloví říká: „Opatrný vida zlé, vyhne se.“ Jak takovou prozíravost projevit ve vztahu k nemovitosti? Existuje mnoho způsobů, jak na zimu nemovitost připravit. Jeden z nich je ale zásadní. Je jím dobrá pojistka. Co by taková pojistka měla všechno obsahovat? A na co všechno si dát pozor?

Zimní hrozby

Jaké jsou nejčastější hrozby pro nemovitost v zimním období? Oproti klasickým úderným živlům, jako jsou krupobití, vichřice nebo bouřka, se může zdát, že zimní období je spíše procházka růžovou zahradou než hrozícím nebezpečím. Ze statistik pojišťoven ale vyplývá, že právě kombinace vlhka, sněhu a mrazu s sebou přináší nemalá rizika. Jde především o škody způsobené tíhou sněhu, námrazami nebo mrazivým počasím, které po zimě může vystřídat velké tání sněhu.

Jak se dobře pojistit

Pravdou je, že tíha sněhu, námraza, sesouvání a pád lavin nebo vodovodní škody jsou už běžným, základním předmětem každého pojištění nemovitosti. Součástí takové pojistky bývá i pojištění přilehlého pozemku, včetně zahradní architektury a všech vedlejších staveb, jako jsou dílny nebo garáže. U těchto vedlejších staveb je nutné počítat s obvyklou maximální výší sto tisíc korun u pojistné události.

Jsou však situace, na které se základní pojistná plnění nevztahují. Může jít například o pozvolné zatékání do nemovitosti bez zjevné příčiny. Důvodem může být skrytá netěsnost střešní krytiny nebo malá skulina u okna. V takovém případě je prozřetelné uzavřít dodatečnou pojistku zahrnující „zatečení atmosférických srážek“. Praktické rovněž je ujistit se, že máte pojištěnou nejen samotnou stavbu, ale i vybavení domácnosti. Škody totiž často zasahují obě dvě oblasti.

Realitní kancelář Češov