fbpx
Podpis smlouvy

Vyplatí se používat vzorové smlouvy z internetu?

Internet je plný vzorů nejrůznějších podání a smluv, které jsou velmi oblíbené. Jejich popularita vyplývá z toho, že jsou jednak dostupné na internetu zcela zdarma a jednak je možné smlouvy jen vytisknout a vyplnit. Je to ale vždy bezpečné? Na co si dát pozor?

Buďte pozorní

Takzvané vzorové smlouvy jsou předpřipravené smlouvy, které někdo nahrál na internet, často s dobrou pohnutkou, aby druhým ulehčil čas. Při jejich hledání a využívání buďte ale velmi pozorní. Případná nepozornost by se vám mohla vymstít. Proč?

Mnoho takových smluv obsahuje poměrně dost fatálních chyb. Žádná smlouva totiž není stoprocentně stejná. Ať se jedná o nájemní smlouvu, smlouvu o prodeji, darovací smlouvu, kupní smlouvu nebo smlouvu o převodu podílu, pokaždé bude vaše situace jiná než tisíce situací předchozích. Ve vzorové smlouvě stažené z internetu může právě takový zásadní aspekt chybět.

Mnoho smluv umístěných na internet je navíc zastaralých. Paragrafy jednotlivých zákonů se téměř každoročně pozměňují a doplňují. A tak to, co bylo umístěno na internet před rokem, může být letos už pořádně nepřesné a v důsledku i nebezpečné.

Přizvěte odborníka

Pokud se přesto rozhodnete vytvořit smlouvu podle vzoru staženého z internetu, pozvěte ke konzultaci odborníka. Vždy je potřeba, aby kvalifikovaná osoba smlouvu detailně zkontrolovala a doplnila o specifika vašeho případu. Advokátní nebo realitní poradci mají zpravidla bohaté zkušenosti s desítkami podobných smluv a vědí, na co je potřeba dát si pozor. Poradí vám i s aktuálními novelami zákonů tak, aby byla smlouva plně v souladu s novými zákonnými požadavky.

I když je pochopitelné, že všichni potřebujeme šetřit čas i peníze, v některých situacích to prostě nejde. Sepisování smluv do takové kategorie bezpochyby patří. Smlouvu totiž nepodepisujete každý den. Proto buďte obezřetní. Vyplatí se vám to.

Nabídka nemovitostí: reality Liberec a okolí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *