fbpx
Malíř pokojů

Stavební úpravy v nájemním bytě

Každý z nás chce hezky bydlet. Mít útulné místo k odpočinku, k trávení času s blízkými. Teplo domova si často dotváříme sami tím, co do bytu nakupujeme za vybavení. Někdy ale splnění přání vyžaduje stavební úpravy. Pokud žijete v nájemním bytě, můžete si je dovolit? A kdo je bude hradit? Vy nebo majitel nemovitosti?

Kdy je nutné hlásit stavební úpravu

Občanský zákoník se změnám a úpravám v bytě věnuje v několika paragrafech, například v paragrafu 2263 řešící změny provedené nájemcem. Vyplývá z něj zákonná povinnost ohlásit majiteli bytu každou stavební úpravu v pronajímaném bytě. Na majiteli pak je, zda vám ji povolí nebo ne.

Zákon 89/2012 Sb. však nedefinuje žádný postih v případě porušení tohoto zákona. Proto je ideální veškeré takové náležitosti zapsat do nájemní smlouvy ještě před tím, než začnete bydlet.

Zdravotní důvody

Výjimku ze zákona tvoří situace, kdy je nutné provedení stavebních úprav z důvodu vlivu na zdravotní stav nájemce. Zákon konkrétně hovoří například o zdravotním postižení. V dané situaci se dá očekávat, že vám majitel bytu vyjde vstříc a k úpravě dá souhlas. Přesto u něj nevzniká zákonná povinnost požadované stavební úhrady hradit. Pokud by majitel bytu úpravy nedovolil, a to bez zjevného spravedlivého důvodu, můžete se obrátit na soud.

Zákon také stanovuje, že v případě odstěhování se je na nájemci, aby byt vrátil do původního stavu. Veškeré stavební úpravy tedy musí uvést do podoby, kdy se do bytu poprvé nastěhoval.

Běžná údržba versus stavební úprava

Za zmínku rovněž stojí, že musíme rozlišovat mezi zásahem do stavební konstrukce bytu a jeho běžnou údržbou. Za běžnou údržbu považujeme malování nebo tapetování, čištění odpadů, čistění podlah, čištění obkladů stěn nebo interiérové nátěry dřeva a dalších materiálů. Běžnou údržbu zpravidla platí nájemce sám.

Na druhé straně stavební úpravy vyžadují často nejen souhlas majitele bytu, ale i získání oprávnění ze strany příslušného stavebního úřadu. Striktně to platí při jakémkoli zásahu do nosných konstrukcí bytu, respektive domu.

Maličkosti v bytě přidají na kráse domova, třeba vás nějaké zaujmou: doplňky do bytu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *