fbpx
Dvě kupky mincí naspořené

Stavební spoření

Stavební spořitelny v České republice uzavřely do srpna 2021 úvěry za zhruba 65 miliard korun. Takzvané stavebko se v Česku těší tradiční oblibě. Jaké jsou jeho základní výhody a jaká je podpora od státu? Na co si dát pozor?


O co jde


Stavební spoření je forma spoření za účelem získání domu nebo bytu do osobního vlastnictví, a to s podporou státu. Nejprve si určíte cílovou částku, kterou chcete našetřit. V následujícím období pak každý měsíc přispíváte na spoření předem stanovenou částkou a stát vám jednou za rok určitou částkou rovněž přispěje.

Ve druhém, takzvaném úvěrovém období stavebního spoření, si můžete ze svého stavebního spoření vzít úvěr. Díky prostředkům, které již máte našetřeny, dostáváte od stavební spořitelny výhodnější podmínky.


Stát na vaše stavební spoření přispívá částkou deseti procent z vámi vložených prostředků. Maximálně však za rok přispěje 2000 korun. Z tohoto důvodu je účet stavebního spoření výhodnější na zúročení peněz, než je tomu u účtu běžného.

Podmínky pro získání


Protože stavební spoření musí trvat minimálně šest let, nehodí se jeho zřizování ve chvíli, kdy víte, že peníze budete potřeba už za dva roky. Peníze si samozřejmě můžete vybrat kdykoliv, ale automaticky tím přicházíte o veškerou státní podporu.


Výhodou stavebního spoření je i fakt, že na konci spořícího období můžete peníze použít na cokoli. Navíc je po celou dobu vašeho spoření tento váš účet chráněn ze zákona státem. Takže kdyby se něco událo, o své peníze nepřijdete.

Úvěr ze stavebního spoření


Pokud se peníze ze svého spořícího účtu rozhodnete využít na nákup nového bytu, domu nebo i chaty, můžete díky tomu získat úvěr spojený s bydlením. Bonusem je možnost odečíst si úroky ze stavebního spoření ze základu daně z příjmu soukromých osob, a to až do výše 300 tisíc korun. Díky tomu můžete ročně ušetřit až 45 tisíc korun.


Dalšími možnostmi jsou vzít si ze stavebního spoření klasický úvěr na nákup nemovitosti. Musíte mít ale našetřeno mezi 30 až 50 procenty z cílové částky. Ze stavebního spoření si můžete vzít i klasickou hypotéku. U této možnosti je ale nanejvýš vhodné vzít si k ruce zkušeného finančního poradce, abyste správně zvolili výši splátek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *