fbpx
Panáčci dávají mince do prasátka na spoření

Stavební spoření

V České republice bylo v roce 2020 uzavřeno přes půl miliónů stavebních spoření. Stavební spořitelny celkově Čechům spravují finanční prostředky ve výši téměř 363 miliard korun. Co stavební spoření obnáší? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? A na co si dát pozor, než stavební spoření uzavřete?

Co je „stavebko“

Stavební spoření, zažité jako takzvané „stavebko“, je jeden z nástrojů zhodnocení finančních prostředků. Jde o nejdostupnější možnost získání úvěrů pro vlastního bydlení. Stavební spoření zahrnuje několik fází. V té první si klient sám spoří prostředky. V té další pak žádá o úvěr. Pokud nemá dostatek vlastních financí, může požádat i takzvaný překlenovací úvěr neboli meziúvěr. Ten je sice méně výhodný, ale umožní získat potřebné prostředky velmi brzy.

V Česku funguje šest stavebních spořitelen. Patří mezi ně Stavební spořitelna české spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna a Wüstenrot stavební spořitelna.

Výhody a nevýhody

Stavební spoření má své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je státní příspěvek ve výši 15 procent roční naspořené částky nebo maximální výší 3000 korun. Státní podpora má nulovou daň a pevný roční úrok.

Další výhodou stavebka je nárok na úvěr na bydlení. Je pevně úročen a můžete ho předčasně splatit bez jakýchkoli sankcí. Poslední výhodou je pak možnost použití peněz po šesti letech na jakýkoli účel.

Hlavní a jedinou nevýhodou stavebního spoření je nemožnost použít peníze po dobu šesti let. Kvůli šestiletému cyklu šetření si na peníze zkrátka nešáhnete. Pokud to uděláte, stavební spoření ihned končí a vy přicházíte o veškerou státní podporu.

Než spoření uzavřete

Než se rozhodnete stavební spoření uzavřít, měli byste zvážit několik následujících faktorů:
• Nemá smysl ročně šetřit více jak 20 tisíc korun. To je totiž částka, při které vám stát přispěje maximální možnou částkou 3 tisíce korun.
• Nejvýhodnější je spořit v dostatečném předstihu a teprve po několika letech požádat o úvěr.
• Za šest let se letopočet spoření mění sedmkrát. Pokud uzavřete stavební spoření na konci roku, dostat můžete až osm státních příspěvků v celkové hodnotě 24 tisíc korun. Samozřejmě, pokud ročně naspoříte 20 tisíc korun vy. Státní podpora se připisuje za každý načatý rok.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *