fbpx
Paragraf zákona

Společenství vlastníků jednotek

V českém právu je Společenství vlastníků jednotek (zkráceně SVJ) označení týkající se správy budov. Budovy jsou zpravidla rozděleny na samostatné jednotky, případně na takzvané společné prostory. Jak je možné SVJ založit? A ke kterým právním úpravám týkajících se SVJ došlo v nedávné době?


Kdy je možné SVJ založit


Rozdělit budovu na samostatné jednotky je projevem vůle vlastníka budovy. Většinou k tomu dochází poté, co je stavba bytového domu dokončena. Dokument týkající se tohoto rozdělení se ukládá do sbírky listin katastru nemovitostí. Měl by obsahovat prohlášení, smlouvu o výstavbě nebo ujednání spoluvlastníků budovy.

Samotné právo nakládat s jednotlivými jednotkami nebo je zcizovat neboli převádět na jinou osobu, nastává v okamžiku rozdělení budovy na samostatné jednotky.

Právní ustanovení popisující činnosti Společenství vlastníků jednotek jsou popsány v zákonu č.72/1994 Sb., novele zákona č.103/2000 Sb., zákonem č. 89/2012 Sb. a nově i novelou občanského zákoníku platné od 1.7. 2020.


Jaké změny přinesla novela


Již zmíněná novela občanského zákoníku z roku 2020 přinesla některé významné změny týkající se povinností vlastníků jednotek a prohlášení vlastníka.
Nově novela umožňuje vznik SVJ pouze jediným vlastníkem všech jednotek. V praxi takovým jediným vlastníkem bývá například developerská společnost, která si může SVJ založit a zapsat do veřejného rejstříku ještě před vlastním prodejem jednotek.

Novela zároveň stanovuje, že by v bytovém domě nemělo dojít k situaci, kdy by nebylo založeno SVJ, pokud jsou zde více jak 4 vlastníci jednotek nebo 5 a více samostatných jednotek s minimálně 4 vlastníky. Převod mezi jednotlivými vlastníky jednotek není samozřejmě dál omezen.

Další zásadní novinou je zrušení povinnosti vyžádat si při změně stanov SVJ notářské potvrzení. Rovněž možnost změnit stanovy ještě před založením samotného SVJ je nová a umožňuje vlastníkům jednotek dojít k co největší shodě ještě před vznikem SVJ.

Nabídka nemovitostí: reality Nová Paka a okolí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *