fbpx
Domek na dlani na pravé straně obrázku výměnou za balík peněz vlevo

Co je tokenizace nemovitostí

Digitální technologie postupuje neúnavně kupředu a zdá se, že už proniká i do světa realitních nemovitostí. V následujícím článku se zaměříme na poměrně nový pojem, kterým je tokenizace nemovitostí. O co vlastně jde? A jaké jsou výhody a nevýhody tokenizace?

Co je to tokenizace

Tokenizace nemovitosti nabízí radikálně nový přístup ke svému majetku. Pokud například vlastníte nemovitost, můžete ji vyjádřit buď jedním tokenem, nebo například částkou tisíce tokenů. Rozhodnete-li se nemovitost nebo její část prodat, jednoduše převedete celý token nebo jejich část na nového majitele.

Celý proces je rychlý a nahrazuje tradiční toky bezhotovostní nebo hotovostní platby. Hodnota tradičních peněž se převede do krypto sítě nazývané blockchain. Převedenou částku skutečných peněz nahradí již zmiňované tokeny.

Výhody a nevýhody

Jaké jsou výhody a nevýhody tokenizace nemovitosti? Připravili jsme pro vás ty hlavní.

Výhody

Mezi výhody tokenizace nemovitosti patří například následující:

  • Dostupnost – tokenizace umožňuje vstup do tradičně těžce dostupného trhu nemovitostí s nižšími náklady a snižuje bariéry pro investice v tomto oboru.
  • Likvidita – tokeny jsou obchodovatelné a investoři mohou snadno nakupovat a prodávat své podíly, což zvyšuje likviditu a snižuje časové náklady na prodej.
  • Diverzifikace portfolia – tokeny jsou obchodovatelné a investoři mohou snadno nakupovat a prodávat své podíly, což zvyšuje likviditu a snižuje časové náklady na prodej.
  • Transparentnost – tokenizace nemovitosti umožňuje větší transparentnost vlastnických práv a snižuje náklady na administrativu.

Nevýhody

Jako má každá mince dvě strany, i tokenizace má své nevýhody. Mezi ty největší patří zejména:

  • Je nová – tokenizace nemovitostí je stále nový trh a neexistují žádné dlouhodobé záznamy o výkonnosti nebo bezpečnosti.
  • Stále se reguluje – regulace tokenizace nemovitostí se stále vyvíjí, a tak jsou investoři vystaveni riziku změn v předpisech.
  • Závisí na technologiích – tokenizace závisí na technologii blockchainu, která může selhat a vést k výpadku investic.

Máte-li jakékoli otázky k tématu tokenizace nemovitostí, obraťte se na reality Nová Paka.