fbpx

Architektura Jičína aneb jaké nemovitosti stavěli naši předkové

První písemná zmínka o Jičíně pochází z 1. srpna roku 1293. Jičín měl odjakživa mnoho historických památek, z nichž většina je spojována se jménem Albrecht z Valdštejna. Tento vévoda Frýdlantského vévodství nechal Jičín přestavět, aby z něj následně udělal hlavní město své autonomní oblasti. Na co všechno můžete v Jičíně narazit? Připravili jsme pro vás několik konkrétních jičínských nemovitostí.

Valdická brána

Renesanční brána, která je dominantou celého města, pochází ze 16. století. Byla vystavěna jako součást důkladného opevnění města za vlády rodu Trčků z Lípy. Zajímavostí je, že Albrecht z Valdštejna ji na doporučení italských architektů hodlal zbourat, aby zvětšil náměstí. Kvůli jeho úmrtí z toho ale nakonec sešlo.

Valdštejnský zámek

Jednou z největších nemovitostí města je i Valdštejnský nebo Jičínský zámek. Byl postaven v klasicistním stylu na počátku 17. století a až dodnes je dominantní budovou jižní strany náměstí.

Valdštejnská lodžie

Jedním z architektonických skvostů Jičína je i raně barokní lodžie postavená jako součást komplexu velkého parku Libosadu a přilehlého čestného dvora. Nachází se asi dva kilometry od samotného centra Jičína.

Moderní architektura

Moderní tvář města zásadně ovlivnil architekt Čeněk Musil, který z Jičína udělal moderní maloměsto. Jeho návrhy byly realizovány v desítkách budov soukromého i veřejného sektoru. Mezi nejzajímavější stavby tohoto architekta patří například:

  • vilová čtvrť na Čeřovce,
  • budova městské nemocnice,
  • budova knihovny,
  • budova jičínské obchodní akademie.

Sháníte-li jakoukoli nemovitost v Jičíně a jeho okolí, se obraťte na realitní kancelář Jičín. Poskytne vám nejen zajímavé tipy na pronájem, ale v jejích nabídkách jsou i architektonicky zajímavé prvorepublikové vily.