fbpx
poničená střecha domu

Předejděte zimním škodám na nemovitosti

Sinclair Lewis, americký spisovatel a dramatik, jednou výstižně řekl: „Zima není roční období. To je okupace.“ Ať už jste milovníci zimy, nebo ne, jak se dá zabránit tomu, aby zima nenapáchala zbytečně velké škody na vaší nemovitosti? Co praktického se pro to dá udělat? Máme pro vás několik vyzkoušených návrhů.

Voda

Nejčastější útok zima podniká na rozvody vody v nemovitosti. Klesne-li venkovní teplota na mínus deset až mínus dvacet stupňů Celsia a pokud takové počasí vydrží dokonce několik dní, snadno by se mohlo stát, že nemovitost promrzne i zevnitř. Pak by mohly snadno popraskat vodovodní rozvody nebo rozvody radiátorů. Co s tím?

Jedna z možností je vypuštění vody z celého systému. Máte tak jistotu, že voda nikde nezamrzne. Nevýhodou je, že se tím vodovodní trubky více zanáší usazeninami rzi nebo dalších nečistot. Proto může být lepším řešením takzvané temperování. Nastavte teplotu, na jakou bude kotel ohřívat okolní vzduch, například na hodnotu pěti stupňů Celsia. To bohatě stačí, aby vodovodní trubky nezamrzly.

Za zmínku stojí i potřeba ochránit v zimním období hlavní přívod vody. Obvykle bývá ve sklepní části nemovitosti. Je praktické ho pečlivě obalit do starých hadrů, molitanu nebo polystyrénu, aby se zabránilo jeho promrznutí.

Střecha

S příchodem zimy je dobře zkontrolovat také střechu. Máte-li půdu, vydejte se na ní a obhlédněte, zda někde nesněží do půdních prostor. Všímejte si netěsností ve střeše nebo vlhké podlahy. Stejně tak je nutné před příchodem zimy důkladně vyčistit okapy. Neměly by obsahovat vůbec žádné nánosy nečistot a listí. Pokud by totiž byly okapy zanesené, hrozí, že při oblevě začne voda zatékat do míst, kam nemá, nebo se při dešti vytvoří malé přepady, které by vodu hnaly například na omítku nebo okno.

Realitní makléř Nová Paka