fbpx
Dřevěný srub s sněhem na střeše a rampouchy

Postup při zamrzlém zámku

Zima s sebou nezřídka přináší nepříjemné situace spojené se zamrzlým zámkem. Mrznoucí déšť v kombinaci s bočním větrem mohou ledem obalit i dobře chráněné vchodové dveře. Co v takové situaci dělat? Jaké jsou možnosti, jak si pomoct svépomocí? A co rozhodně nikdy nedělat?

Prevencí nic nepokazíte

Ještě než přijde zima, zkuste pečlivě promazat všechny zámky přicházející do kontaktu s venkovním počasím a chladem. Vstříkněte do samotného zámku speciální nemrznoucí mazací směs a několikrát za sebou do něj vsunujte a vysouvejte zámek. Tento postup můžete opakovat i s nanesením směsi na samotný klíč. Dejte si ale pozor, abyste si neumastili oblečení. Tyto směsi jsou většinou složené z velké části z olejů.

Co nikdy nedělat

Čeho byste se rozhodně měli vyvarovat, když zjistíte, že máte zamrzlý zámek? Určitě jde o následující postupy.

Polévání zámku studenou nebo horkou vodou

Pamatujte na to, že voda se v mrazu ihned stává rozpínajícím materiálem, který zejména při kontaktu s kovem ihned namrzá. Můžete tak paradoxně způsobit daleko větší katastrofu.

Nahřívání klíče ohněm

Dalším krokem, kterému byste se měli obloukem vyhnout, je nahřívání klíče otevřeným ohněm. Jakákoli vysoká změna teploty klíče ho připravuje podle výrobců klíčů o pevnost. Klidně by se mohlo stát, že se vám časem klíč zlomí v zámku a tím si přivodíte další nepříjemnou situaci.

Přelepování zámku izolepou

Třetí nešvar spojený s nebezpečnou ochranou zámku je přelepování ho izolepou. Berte v úvahu, že v zámku mohou zůstat drobné části lepidla, které pak může způsobit další nepříjemnosti. Za izolepou se navíc může zachycovat vlhkost, která pak při propadu teploty pod bod mrazu zmrzne a zámek bude nepoužitelný.

Co vyzkoušet

Jaké metody jsou naopak doporučené? Zkuste vyzkoušet například následující tipy:

  • Fén – jedná se o nejlepší způsob. Fénujte tak dlouho, dokud zámek nepovolí. Problém je, zda zrovna máte po ruce fén a elektrickou zásuvku.
  • Speciální nemrznoucí směs – další velmi účinná metoda, která vám pomůže zámek otevřít i uprostřed zimy. Pamatujte na to, že poté, co směs vstříknete do zámku, byste měli ještě chvilku vyčkat, než začne působit.

Výše uvedená doporučení doporučují i profesionální makléři pracující pro realitní kancelář Jičín.