fbpx
byty s balkony

Podzimní údržba balkonu

Vateliu Butulescu, známý rumunský básník a prozaik, výstižně řekl: „Podzim je inflace listí.“ Co můžete na podzim udělat pro to, aby tato inflace nezasáhla i váš balkon? Jak balkon dobře připravit na zimu? Máme pro vás několik praktických tipů.

Připravte se na mráz

Ačkoliv v podzimním období nemusí ještě sněžit, ranní mrazíky nejsou nijak neobvyklé. Přemístěte tedy všechny teplomilné rostliny z balkonu do sklepa nebo na jiné relativně teplé místo. Pokud se rozhodnete některé z nich na balkoně nechat i přes zimu, pečlivě je obalte bílou netkanou textilií, případně bublinkatou fólií obalenou alobalem. Se zabalením rostlin ale vyčkejte do chvíle, kdy už opravdu hrozí mráz. Rostliny by se jinak mohly zapařit.

Nutná údržba

Ke každoroční přípravě balkonu na zimní období patří i vyčištění okapů. Zabráníte tím tomu, aby se někde vytvořil špunt, ze kterého by pak prosakovala dešťová voda nebo voda z tajícího sněhu do stěn bytu či domu. Celou plochu balkonu, respektive jeho podlahu zameťte a vytřete. Nezapomeňte i na parapety. Balkon připravte na další rok života.

Neutíkejte

S příchodem podzimu a zimy se z balkonu nestěhujte. Udělejte z něj místo, kde posedíte s přáteli, s rodinou, nebo si jen sami přečtete knížku. Pokud máte na balkonu venkovní žaluzie nebo lodžie, pořiďte si malé venkovní zahradní topidlo. Prostředí na balkonu si zahřejte.

Na balkon si můžete pořídit příjemný zahradní nábytek. K němu podsedáky nebo teplé deky. Okolí si vyzdobte petrolejovými lampami a začněte je používat. Současná energetická situace na člověka určitě doléhá, ale není nutné přestat žít. Dívejte se na čas trávený na balkoně při svitu petrolejky jako na váš osobní příspěvek ke snížení spotřeby elektřiny, ke které se zavázaly všechny členské státy Evropské unie. Podzimní údržba balkonu vám tak může pomoci objevit nový prostor vašeho domu nebo bytu. Díky němu nejen zvyšujete hodnotu nemovitosti, u které se balkon nachází, ale hlavně tím pozitivně působíte na svoji psychiku, a to je v dnešní době k nezaplacení.

Realitní kancelář Nová Paka