fbpx
Podpis smlouvy

Nezapomněli jste na změnu stanov – pro bytová družstva

Novela zákona o občanských korporacích spolu s novelou občanského zákoníku začaly platit 1. ledna 2021. Družstva dostala rok na to, aby do 1. ledna 2022 uvedla všechna nová opatření v platnost a ukotvila je ve svých stanovách. Protože většina bytových družstev v České republice měnila stanovy naposledy v roce 2014, bylo tentokrát nutné pozvat na bytovou schůzi notáře. O jaké změny ve stanovách jde? Co vše by si měla bytová družstva pohlídat?

Hlasování per rollam

Kvůli pandemii kovidu je nově nutné zanést do stanov možnost hlasování per rollam, aniž by se jednotliví členové museli potkat s ostatními. Družstva tak mohou být dopředu připravena na další pandemické vlny.

Povinnost určení oprav

Nově musí být ve stanovách družstva uveden rozsah běžné údržby nebo menších oprav souvisejících s družstevními byty a jejich užíváním. Ačkoliv si tyto informace bytová družstva určovala již dříve vnitřními předpisy, nyní se musí promítnout přímo do stanov.

Další novinky

Mezi další novinky plynoucí z novely je možnost svolání členské schůze družstva jen na jeho informační desce. Není nezbytností umístit tuto informaci na webové stránky družstva. Pozvánku je nově možné poslat jen v elektronické podobě.

Pokud byl někdo z bytového družstva vyloučen, nově se může obrátit přímo na soud. Člen vedení družstva rovněž může kdykoliv odstoupit z funkce. Ruší se omezení takzvané „doby nevhodné pro družstvo“.

Další novinkou je podmínka, aby jednotliví členové vedení družstva nebyli společníky nebo členy vedení jiné společnosti zabývající se stejným předmětem činnosti.

Poslední důležitou změnou je povinnost zpřístupnění účetní uzávěrky členům družstva nejpozději 15 dní před konáním schůze.
Pomocí pro jednotlivá bytová družstva může být Svaz českých a moravských bytových družstev, který s dostatečným předstihem připravil vzorové stanovy pro menší i středně velká bytová družstva.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *