fbpx
Klíče v ruce

Nájemní bydlení versus vlastní

Bydlet ve vlastním se stalo v České republice trendem, který mnoho lidí přivedl k rozhodnutí takový sen uskutečnit. Na druhou stranu pronajímání si bytu nebo domu se stalo jakýmsi cizím slovem, synonymem chudoby a špatného rozhodnutí. V průběhu posledních měsíců se ale ukazuje, že i pronájem má své nesporné výhody.


Bydlení ve vlastním


Statistiky potvrzují, že zhruba 80 procent lidí žijících v České republice bydlí ve vlastním domě nebo bytě, případně v družstevním. V západní Evropě žije ale ve vlastním jen 50 až 60 procent obyvatel. Ve Švýcarsku je to dokonce téměř nepředstavitelné pro celých 100 procent, protože tamní nemovitosti stojí astronomické částky. Poslední vývoj u nás ukazuje, že se bydlení ve vlastním bude do budoucna pro mnohé z nás daleko méně dosažitelné.


Výhodou vlastnictví nemovitosti bezesporu zůstává fakt, že v něm máte zhodnocené investice. Byty i domy byly, jsou a dost pravděpodobně i budou výhodnou investicí. Jsou i psychickou jistotou, že v nejhorším případě máte kam jít.


S vlastnictvím nemovitosti jsou navíc spojeny mnohé zákonné, ale i ty zcela běžné povinnosti. Od placení daní a pojištění až k nutným opravám a rekonstrukcím – to vše je potřeba položit na misku vah, než se rozhodnete, zda jít do vlastního.


Jak je to s pronájmem?

Pronájem se i přes počáteční nesympatie stává pomalu, ale jistě, preferovaným krokem řady českých domácností. Například početná rodina s mnoha dětmi a s nadprůměrnými příjmy si může pohodlně dovolit pronájem krásné vily v Praze a strávit v ní několik let, možná i desítek, svého života. Jakmile děti vyrostou, rodiče se mohou pohlédnout po menším. Bydlení v pronájmu splnilo svůj účel a bydlet ve velké vile se už nevyplatí.


S pronájmem odpadá nepříjemná povinnost řešit náhlé závady a poruchy. Stačí to jen nahlásit majiteli a ten se musí postarat. S tím se ale pojí nevýhoda, že si zkrátka nemůžete dělat všechno, co byste chtěli. Jste stále v cizím, i když se to cizí už stalo vaším cizím.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *