fbpx
Dvě smlouvy s tužkou na modrém pozadí

Jaký je rozdíl mezi osobním a družstevním vlastnictvím?

Ačkoli většina prodávaných nemovitostí v Česku patří do osobního vlastnictví, část z nich, zejména ve větších městech, patří do skupiny vlastnictví družstevních. Jaký je mezi tím základní rozdíl? Jaké jsou nevýhody a výhody?

Družstevní vlastnictví

Družstevní byt je ve vlastnictví družstva, které ho pronajímá nájemníkům. Jakékoli nakládání s bytem je náročnější a více omezené – ke všemu musí dát souhlas družstvo, které vykonává tzv. vlastnické právo. Družstvo je tvořeno jednotlivými družstevníky, kteří však nerozhodují o svých bytech samostatně, ale celkově jako družstvo. V extrémním případě může být družstevník z družstva vyloučen. Nejprve ale musí dostat možnost obhajoby a následně mu musí být vyplacen takzvaný vypořádací podíl. Ten ale zdaleka neodpovídá tržní hodnotě bytu.

Jedna z dalších nevýhod družstevních bytů spočívá ve společném a vzájemném si ručení za jednotlivé byty. Pokud družstvo špatně hospodaří, může hrozit ztráta majetku družstva, případně jeho dražba. Stejná hrozba se týká i společenství vlastníků.

Převod bytu je daleko snazší, než v případě osobního vlastnictví.

Možnost získat hypotéku je pouze u bytů, které lze do roka převést do osobního vlastnictví, popřípadě lze financovat u několika bankovních ústavů za vyšší úroké sazby než hypotéční.

Osobní vlastnictví

S bytem ve vašem osobním vlastnictvím si naopak můžete dělat doslova to, co chcete. Jakákoli rekonstrukce nebo úprava je jen na vás. Jeho cena je díky tomu vyšší a nemovitost rozhodně lákavější. Otevřené dveře máte díky tomu i u většiny bank.

Nabídka nemovitostí: reality Liberec a okolí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *