fbpx
Klíče ve dveřích

Jaké otázky si položit, když uvažuji o koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti není to samé, jako si kupovat boty. U bot jde o poměrně malou investici s výhledem na několik mámo let. U nemovitosti jde ale o zásadní finanční rozhodnutí, které může ovlivnit celý můj život, dokonce i život mých blízkých. Jaké otázky je tedy moudré si položit, když uvažuji o nákupu nemovitosti?

Kdy je nejlepší přemýšlet o koupi nemovitosti?

Prioritou je vědět, že mám dostatek financí na její pořízení. Zejména v době ekonomických nejistot je praktické realizovat staré biblické doporučení o spočítání nákladů na stavbu domu, než se do ní pustím. Dalším důležitým faktorem je místo, kde se nemovitost nachází. Líbí se mi okolí? Chci tam opravdu žít? Dokážu si představit, že se tam ráno probouzím a večer tam usínám?

Kdy nekupovat nemovitost?

Například, když je jeho technický stav zoufalý a opravy a rekonstrukce by se příliš prodražily. Nebo když je prodejní cena příliš nadhodnocená. Dalším závažným důvodem může být skutečnost, že mi majitel nemovitosti odmítá před podpisem rezervační smlouvy ukázat návrh kupní smlouvy nebo nějaký důležitý dokument k domu či bytu.

Na co si dát při koupi pozor?

Je prozíravé připravit si seznam otázek, které majiteli nemovitosti položím před tím, než k podpisu smlouvy dojde. Například: Co všechno získám koupí nemovitosti? Jak to bude s nábytkem, zahradou a podobně? Vhodné je vzít s sebou na prohlídku nemovitosti stavebního odborníka a zaměřit se zejména na podlahy, stěny, okna, rozvody vody i elektřiny, funkčnost vodovodních kohoutků, elektrospotřebičů atd. Důležitou součástí přípravy je rovněž průzkum. Například shoduje se prodávající s majitelem nemovitosti uvedeným v katastru? Viděl jsem list vlastnictví? Není na nemovitost nějaké zástavní právo? Znám stavební nebo případně kolaudační rozhodnutí?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *