fbpx
Dům na prodej vpravo se ženou

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Jak prodat nemovitost s hypotékou, aniž byste nemuseli platit bance za předčasné splacení úvěru? Jaké jsou možnosti? A na co si dát při prodeji nemovitosti s hypotékou pozor? Určitě myslete na následující informace.

Možnosti prodeje

Pokud jste se rozhodli k prodeji nemovitosti, na níž je vázána hypotéka, můžete prodej uskutečnit následujícími dvěma možnostmi:

1. Doplatit úvěr – nejjednodušší a nejsnadnější cesta je doplatit ke dni výročí fixace úvěr bance a prodat nemovitost jako čistou, nezatíženou hypotečním úvěrem. Banka po vás v takovém případě nebude chtít žádné smluvní pokuty. S datem fixace rozumíme den, do kterého platí ve smlouvě sjednaná výše úrokové sazby. Od tohoto dne pak banka úrokovou sazbu může pozměnit s ohledem na aktuální vývoj trhu.

2. Úvěr doplatí kupující – pokud nemáte možnost svými prostředky doplatit zbývající část hypotéky, přichází na řadu druhá možnost – hypoteční úvěr doplatí kupující. Protože je ale celý proces poměrně složitý, bez obav se obraťte na zkušeného odborníka. Pamatujte při tom na několik praktických věcí. Například se snažte prodat nemovitost ke dni výročí fixace ceny. Pokud se vám to podaří, máte vyhráno a nebudete platit žádné smluvní pokuty. Pokud to ale nestihnete, musíte se připravit na doplacení. Nicméně nemusí jít o žádnou převratnou sumu.

Datum uzavření hypotéky

Aby vaše smluvní pokuta byla co nejmenší, zjistěte nejprve, kdy jste s bankou hypoteční úvěr uzavřeli. Pokud to bylo DO 1. prosince 2016, pokuty za předčasné splacení úvěru jsou vyšší a rozhodně se poraďte s bankovním nebo realitním odborníkem. Pokud jste úvěr sjednávali PO 1. prosinci 2016, pokuty už nejsou tak vysoké. Zákon stanoví, že může jít o 1 procento z předčasně zaplaceného hypotečního úvěru, maximálně však 50 tisíc korun.

Nabídka realit: reality Nová Paka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *