fbpx
garden, tea party, afternoon tea-783344.jpg

Jak na zařízení nízkoúdržbové zahrady

V posledních letech je evidentní posun k aktivnějšímu životnímu stylu a stále méně lidí je ochotno trávit údržbou domu a zahrady většinu svého volného času. Proto (ale také z důvodu cen) se stavební pozemky postupně zmenšují a stále více lidí se snaží řešit zahradu jako nízkoúdržbovou. Pozor- klienti mají sice často tendence používat termín bezúdržbová zahrada, ale nic takového neexistuje a je třeba se s tím smířit. Nicméně zahradu- a nejen zahradu, ale i celé okolí okolo domu je možné řešit tak, aby se jeho údržba smrskla na minimum. Ale jak na to?

Snažte se již při realizaci přemýšlet nad údržbou a volte kvalitní materiály

Již při návrhu jednotlivých míst zahrady zvažujte jejich údržbu. Např. může být sice krásné umístit do zahrady větší kámen, ale jak kolem něj budete sekat trávu? Bohužel to nepůjde jinak, než zdlouhavě ručně nůžkami na trávu, nebo podobným způsobem. Různé zalezlé kouty zahrady sice sekačkou posečete, ale sečení Vám bude trvat dvojnásobek doby, než u centrálního trávníku jednoduchého tvaru. Dalším zásadním bodem je volba materiálů, které by měly být co nejodolnější, jinak Vás bude v budoucnu čekat neustálá údržba, úpravy a opravy. Snažte se vyhnout většímu použití dřeva, které je sice krásné a do zahrady perfektně zapadá, ale součastně je třeba počítat s jeho pravidelnou údržbou a výrazně nižší životností ve srovnání s moderními umělými materiály.

Venkovní nábytek může být krásný, praktický a přitom bezúdržbový Nad trvanlivostí a pravidelnou údržbou je třeba uvažovat i při výběru nejrůznějších doplňků zahrady, z nichž nejvýraznějším a asi nejčastěji využívaným je venkovní nábytek. Pokud milujete dřevo a nechcete se ho vzdát, pak volte alespoň nábytek z tvrdého exotického dřeva jako je např. teak. Počítejte ale s tím, že i u něj je třeba nějaká pravidelná údržba stejně jako u polstrů, kterými je vhodné ho dovybavit. Polstry na zahradní nábytek vybírejte proto ideálně v provedení s pratelným potahem na zip- jsou sice dražší, ale jejich potahy při ušpinění jednoduše hodíte do pračky a vyperete. Pokud se nechcete o zahradní nábytek pravidelně starat, pak volte ideálně nereznoucí hliník v kombinaci s umělou textilií- tento typ nábytku je velmi pohodlný.