fbpx

JAK MAXIMALIZOVAT VÝNOS Z PRODEJE?

Chcete utržit za vaši nemovitost co nejvíce peněz? V tom případě je nutné ji ve správný čas a za správnou cenu nabídnout správným zájemcům. Kdy je ale ten správný čas a jaká je ta správná cena? A jak vlastně vůbec zaujmout ty správné zájemce?

Odpovědět na tyto otázky umí pouze opravdu zkušení realitní makléři, kteří se na trhu pohybují desítky let, znají klasické triky kupujících a vědí, jak vzbudit zájem lidí a vyvolat v nich emoce. My jsme se jich zeptali na jejich doporučení a ta jsme pro vás sepsali v našem článku. Pojďte se s námi podívat na 5 nezbytných kroků, které by měl každý prodávající vzít v úvahu, pokud nechce prodat svoji nemovitost pod cenou.

 

Nepodceňte nacenění nemovitosti.
Majitelé nemovitosti, kteří se rozhodnou ji prodat vlastními silami, mají často velmi nereálná očekávání ohledně prodejní ceny. Podívají se na internet nebo do katastru nemovitostí, za kolik se zhruba taková nemovitost prodává a netuší, že často srovnávají jablka s hruškami. Prodejní cena se většinou nerovná ceně inzerované. Nelze se ani spoléhat na reálná data prodejních cen z katastru nemovitostí — komplikací při použití této metody je, že potřebujete dostatečně velký reprezentativní vzorek podobných nemovitostí, abyste získali směrodatné hodnoty. Často na první pohled maličkost jako je výtah, dispozice, patro či blízkost silnice výrazně ovlivňují výslednou cenu. Srovnávat lze tedy pouze dvě naprosto stejné nemovitosti.

Není rozumné ani nasadit vysoko cenu a prostě to zkusit, jestli byt či dům někdo koupí. Z takové nemovitosti se často stane “ležák”, který se ve výsledku prodá pod cenou. Nikdo nechce koupit nemovitost, která neustále zlevňuje, protože působí jako problematická. Správné ocenění nemovitosti je tedy mixem objektivních a subjektivních aspektů a nejlépe je zvládají zkušení makléři v daných lokalitách. Pro samoprodejce je tedy ideální získat odhad ceny od zkušeného prodejce. Více se o stanovení prodejní ceny dočtete zde.

Častou chybou samoprodejců je, že chtějí ihned inzerovat. Není na škodu klidně několik týdnu počkat a vše důkladně připravit. Investujte před prodejem do přípravy nemovitosti nejen čas, ale i několik tisíc Kč. Věřte, že se vám to vrátí. Častý názor majitelů, že nemá smysl před prodejem jakkoliv upravovat nemovitost, protože kupec si ji stejně zrekonstruuje, je bohužel mylný. Nemovitost musí vzbudit emoce, musí se líbit a případní kupci se v ní musí cítit dobře. Čím více se bude líbit, tím větší o ni bude zájem a vy utržíte více peněz. Proveďte tzv. homestaging. Můžete si na něj přizvat profesionála, ale dá se zvládnout i vlastními silami.
Homestaging znamená obecně přípravu nemovitosti před její prezentací zájemcům. Tím se nemyslí pouhé použití dekorací, ale i vymalování, opravy např. vodovodního kohoutku či dveří, důkladné vyčištění spár obkladů v koupelně nebo vyčištění koberců. Tímto se vyzvednou pozitivní prvky bytu a ten přitáhne více zájemců. Investice do homestagingu se vám mnohonásobně vrátí a navíc může mít vliv i na rychlost prodeje. Někdy stačí uklidit, dát květinu na správné místo, vyměnit závěsy, rozsvítit či zvolit správný úhel při fotografování. Více o homestagingu naleznete zde.

Pořiďte si fotografie od profesionála a 3D scan nemovitosti
U realitních kanceláří by to měla být naprostá samozřejmost. Bohužel (bohudík) pro vás tomu tak stále není a vy máte šanci se relativně jednoduše odlišit. Pamatujte, že nákup nemovitosti často není o logice. Lidé často kupují danou nemovitost na základě emocí. Proto už v okamžiku, kdy nemovitost inzerujete, hrají velmi důležitou roli fotografie. Pokud jsou kvalitní a profesionálně udělané, odliší váš inzerát od ostatních a přitáhnou pozornost potenciálních kupců. Nefoťte si tedy byt mobilem, ale po provedení homestagingu si najměte profesionálního fotografa s širokoúhlým objektivem, který má s focením nemovitostí zkušenosti a dokáže vyzvednout její přednosti. Peníze investované do krásných fotografií se vám určitě vrátí ve vyšší prodejní ceně.

U dražších bytů či domů nejlepší realitní makléři doporučují 3D scan nemovitosti. Pomocí 3D scanu získáte model svého domu, ve kterém se poté může klient procházet stejně jako např. v Google mapách. Zájemce tak získá představu o nemovitosti ještě před samotnou prohlídkou a ti, kterým se nemovitost nelíbí, už nepůjdou na prohlídku a ušetří váš čas.

Efektivně vyjednávejte
Vyjednávání je alfou i omegou úspěšného prodeje. Nemovitost jste inzerovali, přišel první zájemce a byt chce hned koupit. Ale chce slevu. Prodat, nebo neprodat? Rozhodnutí, kdy kývnout na nabídku zájemce a kdy ji naopak odmítnout a počkat na zajemce dalšího, je nesmírně složité a vyžaduje zkušenosti. Je možné, že odmítnutím a čekáním na dalšího zájemce již nikdy nezískáte takovou nabídku, kterou jste předtím odmítli. Kupující jsou čím dál zkušenější a sebevědomější a nebojí se požádat o slevu. Často také to, že první kupující ihned koupil vaši nemovitost za plnou cenu, neznamená, že jste dobře prodali. S největší pravděpodobností byla nemovitost špatně naceněná a vy jste právě přišel o statisíce. Více o tom, jaké taktiky používají kupující pro snížení ceny, naleznete zde.

Nepřeceňte své síly
Pokud se vám výše uvedené zdá složité a nemáte čas či schopnosti se tím vším dopodrobna zabývat, popřemýšleje o tom, zda není jednodušší najmout si někoho, kdo by vás zastoupil. Pokud si vyberete profesionálního a zkušeného realitního makléře, utržíte více i po odečtení nákladů na jeho služby, ušetříte spoustu času a v neposlední řadě se vyhnete zbytečnému stresu. Pustit se do prodeje samostatně a ignorovat výše zmíněné tipy může mít za následek snížení ceny nemovitosti a tím i vašeho zisku.