fbpx
Smlouva k vašemu bydlení s klíči

Jak financovat družstevní bydlení

Bydlení ve vlastním se stalo v Česku oblíbeným způsobem, jak vyřešit otázku bydlení. Tímto způsobem uvažuje až 80 procent všech Čechů. Mnozí z nich jsou ochotni platit desítky tisíc korun za splácení hypotéky, protože si tím pomalu kupují nemovitost do osobního vlastnictví.


Oblibě se za poslední roky těší i takzvané družstevní bydlení. Jedná se o variantu spojující bydlení ve vlastním i bydlení v pronájmu. Byt patří družstvu, ale vy vlastníte jeho členský podíl. Měsíčně pak platíte částku do společného fondu, ze kterého se řeší náhlé opravy nebo rekonstrukce.


Hypotéka se zástavou


Pokud se rozhodnete koupit družstevní byt od developera, budete muset zaplatit 25 až 30 procent ceny okamžitě a zbytek ceny pak budete splácet formou nájemného. Počáteční požadovaná splátka se může rovnat někdy i několika milionům a proto jsou banky velmi opatrné, než vám danou částku půjčí. Většina z nich proto požaduje, abyste byli schopni ručit jinou nemovitostí, která bude plnit úlohu takzvané zástavy. Navíc družstevní byt, který již vlastníte, jako zástavu použít nemůžete, protože vlastníte „jen“ členský podíl v družstvu. Chcete-li od banky dostat klasický hypoteční úvěr, bude potřeba zastavit jinou nemovitost vaší nebo někoho z vašich příbuzných.


Banky nabízejí různé varianty hypotečních úvěrů. Jejich společným jmenovatelem je splatnost mezi 20 a 25 lety. Rovněž i úroková sazba se pohybuje v podobném rozmezí. Výjimečně bankovní domy nabízejí část z úvěru jako částku nezajištěnou, tedy nevyžadují na tuto částku zástavu. Jiné banky dokonce přišly s produkty přímo pro nákup družstevních bytů a nabízejí úvěr až do výše 3,5 miliónu korun.


Předhypoteční úvěr


Druhou možností financování družstevního bytu je takzvaný předhypoteční úvěr. Banky ho nabízejí v případě, že nedisponujete jinou nemovitostí vhodnou k zástavě, ale mají podmínku, že nový družstevní byt získáte nejpozději do roka až dvou do osobního vlastnictví. V takovém případě musí být byt ale dokončený a zapsaný v katastru nemovitostí.


Předhypoteční úvěr má vyšší úroky a je vždy následován klasickým hypotečním úvěrem, do kterého zájemce spadne automaticky, co bude moci ručit družstevním bytem získaným do osobního vlastnictví.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *