Green Deal neboli Zelená dohoda je souhrn politických iniciativ Evropské unie s cílem udělat z Evropy ekologické místo. Jednoduše řečeno jde o to, aby byla Evropa do roku 2050 klimaticky neutrální a všechny negativní dopady na životní prostředí byly odstraněny. Dohoda byla Evropské unii představena 11. prosince 2019.
Co je cílem
Změna klimatu i stále se zhoršující životní prostředí představují pro všechny obyvatele Evropy zásadní hrozbu. Cílem dohody Green Deal je takové hrozby překonat a udělat z Unie konkurenceschopnou a moderní ekonomiku plně a zodpovědně využívající své zdroje.
Evropská unie si zároveň stanovila konkrétní cíle:
- Dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů, a to do roku 2050. Do konce roku 2030 snížit skleníkové plyny alespoň o 55 procent oproti roku 1990
- Oddělit hospodářský růst od užívání zdrojů, které má Unie k dispozici
- Neopomenout žádného jednotlivce ani region na území Evropské unie
Doba po pandemii
Zelená dohoda zároveň směřuje Unii k období, které nastane s koncem pandemie koronaviru. Na realizaci cílů spojených s dohodou půjde až jedna třetina investic ve výši 1,8 biliónů EUR. Tyto prostředky jsou k dispozici v horizontu 7letého rozpočtu EU a zároveň v programu oživení NextGenerationEU.
Konkrétní přínos
Co konkrétně přinese Green Deal obyvatelům Unie? Co vše můžeme očekávat? V rámci snahy o zlepšení zdraví i životů všech obyvatel jde EU především o tyto priority:
- Zajištění čistého ovzduší
- Zajištění zdravé půdy
- Zajištění nezávadné vody
- Udržení a rozšíření biologické rozmanitosti
- Cenově dostupné a zdravé potraviny
- Renovace budov s ohledem na energetickou účinnost
- Rozšíření veřejně dostupné hromadné dopravy
- Dostupnost ekologické energie
- Pracovní místa odolná proti změnám trhu
- Delší životnost výrobků
- Odolný a konkurenceschopný průmysl
Renovace domů a budov ušetří energii, ochrání před extrémním teplem nebo chladem a vyřeší energetickou chudobu.
Nový Sociální klimatický fond bude podporovat občany EU, kteří jsou nejvíce postiženi nebo ohroženi chudobou z hlediska energetiky nebo mobility. Pomůže zmírnit náklady těm, kterých se změny dotknou nejvíce, a zajistit, že přechod bude spravedlivý a nikdo nezůstane opomenut.
Na financování renovace budov, přístupu k mobilitě s nulovými a nízkými emisemi nebo dokonce na podporu příjmů poskytne v průběhu 7 let 72,2 mld. eur.
Kromě obytných budov musí být také renovovány veřejné budovy, aby se v nich více využívala energie z obnovitelných zdrojů a zvýšila se jejich energetická účinnost.
Komise navrhuje:
uložit členským státům povinnost renovovat alespoň 3 % celkové podlahové plochy všech veřejných budov ročně
stanovit pro využívání obnovitelných zdrojů energie v budovách referenční hodnotu 49 % do roku 2030
uložit členským státům povinnost zvyšovat podíl energie z obnovitelných zdrojů na vytápění a chlazení o +1,1 procentního bodu ročně až do roku 2030
Zdroj: EU