fbpx
Seznam věcí, co se může a nemůže

Domovní řád – seznamte se s ním před koupí bytu

Domovní řád je základní dokument stanovující společné soužití nad rámec zákona, a to všech obyvatel bytových domů. Někteří majitelé bytů se mylně domnívají, že jde o přežitek z dob minulého režimu. Pravda je ale taková, že domovní řád je nejen praktický, ale i nutný. Stanovuje totiž práva a povinnosti všech obyvatel bytového domu. Proč je ale domovní řád nutný? Kdo určuje jeho obsah a kdo se jím musí řídit? Je něco, co nelze domovním řádem zakázat?

Domovní řád – proč a kdo

Proč je praktické i nutné mít ve společném domě domovní řád, když má bytové družstvo definované stanovy? Zatímco stanovy řeší zásadní a důležité věci týkající se vzájemného soužití, domovní řád může definovat ty zdánlivě nedůležité povinnosti a práva.

Kdo zodpovídá za obsah domovního řádu? Jsou to všichni vlastníci bytového domu. V případě družstevního domu musí být domovní řád schválen na schůzi všech družstevníků, a to alespoň nadpoloviční většinou.

Kdo musí domovní řád poslouchat

Kdo se musí domovním řádem řídit? Jsou to jednak všichni jednotliví nájemníci a jejich rodiny. Povinnost dodržovat pravidla stanovená v domovním řádu mají ale také všichni podnájemníci, kteří si pronajímají jakoukoli část bytového domu. Stejně tak ho musí dodržovat i všechny návštěvy, které do společných prostor domu vstoupí.

Co nejde zakázat

Co není možné domovním řádem zakázat? Jednoduše řečeno cokoli, co dovoluje občanský zákoník. Například nejde zakázat chov zvířat. Domovním řádem lze ale korigovat to, co s chovem zvířat souvisí – například nadměrné obtěžování ostatních obyvatel domu zápachem, hlukem nebo jiným znečištěním.
Stejně tak je možné zakázat kouření ve společných prostorách bytového domu. Nicméně v samostatných jednotkách kouření zakázat nelze. Stejně jako pronájem bytu dalším osobám.

Nabídka realit: realitní kancelář Liberec

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *