fbpx
Hromádky mincí s domkem

Co přinese na trh podzim a příští rok

Pandemie koronaviru ještě neskončila a s mnoha světovými ekonomikami už hýbe řada nepříznivých okolností. Nejinak je to i v České republice. Zvýšení státního dluhu, nejistota zejména v automobilovém průmyslu nebo obavy z dalšího vývoje po podzimních volbách – to vše jsou faktory, které mohou přímo či nepřímo ovlivnit prognózy pro další měsíce.


Celoplošné zdražování


Česko právě zažívá vlnu celoplošného zdražování. Stavební materiál, potraviny, elektřina, vodné i stočné – to vše se bude projevovat na ekonomickém vývoji v dalším roce. Sice porostou důchody a pravděpodobně se bude zvyšovat i průměrná měsíční mzda, přesto aktuálně převládá pocit nejistoty živený mnoha černými scénáři. Jak to dopadne s tahounem české ekonomiky – firmou Škoda Auto? Představa černého scénáře by byla pro českou ekonomiku nedozírná. Kam až poroste cena elektřiny a kolik budeme ochotni zaplatit na máslo? Jisté je, že většina Čechů začíná obracet korunu, než ji pustí do světa. To ještě donedávna dělat nemuseli.


Co bude s bydlením

Zářijový razantní krok České národní banky zvýšit úrokové sazby může negativně ovlivnit schopnost Čechů splácet hypotéky. Přibližně 16 procent z nás má hypotéku. Ta se ale najednou může nepříjemně prodražit. Ti, kdo jí mají, budou muset sáhnout hlouběji do peněženky, aby si jí udrželi. Ti, kdo o ní požádají, budou muset dokázat silné příjmy, aby ji dostali. Jak to ovlivní trh s realitami a prodejem nemovitostí? Těžko odhadovat.
Některým lidem rozhodně hrozí fakt, že se budou muset snu v podobě nového bydlení vzdát. Jiní možná budou muset nemovitost prodat a najít si levnější bydlení, jehož splácení si budou moct ekonomicky dovolit. Podle vyjádření finančních analytiků budou byty ještě méně dostupnější, než byly doposud.
Zbývá než věřit, že chuť nakupovat a prodávat nemovitosti Čechům zůstane i nadále.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *