fbpx
grafy v tabletu

Aktuální trh s nemovitostmi – jak jsou na tom prodej a pronájem

Poslední měsíce se ekonomika nejen v České republice houpe sem a tam jako na houpačce. Jaký je aktuální vývoj cen nemovitostí? Jak si vede jejich prodej a pronájem? Máme pro vás nejnovější informace.

Starší byty

Česká tisková kancelář na podzim 2022 uvedla, že průměrná cena staršího bytu v Česku meziročně poklesla o čtyři a půl procenta. Za jeden metr čtvereční staršího bytu jste tak zaplatili průměrně téměř 85 tisíc korun. Realitní kancelář Češov potvrzuje, že u pronájmu se naopak cena zvýšila. Jak ukazují data od realitní skupiny European Housing Services, jedná se o nárůst více jak čtrnáct procent.

Rodinné domy

Nejinak se na trhu vyvíjí situace ohledně rodinných domů. Průměrně se cena jednoho metru čtverečního v rodinném domě pohybovala okolo 43 tisíc. To je pokles o deset procent. Na jihu Moravy se cena rodinných domů propadla o skoro sedmnáct procent, ve Středočeském kraji o čtrnáct procent. Ke zdaleka největšímu propadu cen rodinných domů došlo na severu Moravy v Moravskoslezském kraji.

Kde jsou nejdražší byty

Kde můžete narazit na ty nejdražší byty dostupné v celém Česku? A jak se prodávají? Protože došlo k enormnímu zdražení úvěrů na území Česka, drahé byty se prodávají s daleko většími problémy než dřív. Průměrná doba prodeje luxusního bytu se pohybuje okolo čtvrt roku. Nepomáhají ani časté slevy na koupi nemovitosti. Hendrik Meyer, generální ředitel European Housing Services k tomu uvedl: „Nastává situace, kdy majitel sice nabídne z jeho pohledu výrazně sníženou cenu, ale stejně nemá šanci prodat. Průměrné ceny se totiž do té doby opět propadnou a on je oproti očekávání zájemců znovu předražený.“ Ceny nájmů v Ostravě a Praze se zvedly o osmnáct procent, v Brně o sedm procent, ve Středočeském kraji o pět procent.